Last update: 23 jul 2022

HOME

Omladinska Liga Srbije

(kraj prvenstva 17/18)

Završen je i drugi (prolećni) deo prvenstva, što znači da smo dobili prvaka i ekipe koje su ispale Pokušaću da napravim kratki pregled odigranog i analizu tek završenog prvenstva. Naravno, analiza je potpuno subjektivna i plod je, isključivo, mog viđenja, kao gledaoca i ljubitelja omladinskog fudbala.

Crvena Zvezda je ponovo prvak, nakon četiri godine. Generalno pokazali su najviše, i zasluženo su prvaci. Mada su do titule došli u poslednjem kolu, nakon gotovo izgubljene utakmice protiv večitog rivala. Brodarac je napravio veliki uspeh u Evropi (ispao je tek na proleće od Mančester Junajteda). Karakteristika ove sezone je da kvalitet ekipa nije na nivou ranijih sezona. Skoro da se na polovini takmičenja znalo ko će ispasti u niži rang. Primetan je porast utakmica koje su završene sa velikim brojem golova. Pojedine gotovo skandaloznim brojem. Da se ne razlikuju od svojih starijih kolega, i ovde su na kraju prvenstva pisana saopštenja o regularnosti i sudijskim greškama. Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali interesantno je da Brodarcu sviraju penal u svakoj utakmici na kraju sezone!?. A da Crvena Zvezda načini preokret nakon 0:3 u poslednjem kolu na gostovanju kod Partizana!?  A da Internacional igra 7+ golova na 4 od 5 poslednjih utakmica!? Ovo su samo neki primeri. U sledećoj sezoni igraće samo tri ekipe van Beograda i Vojvodine. Reči sve govore. Zamislite troškove ekipa koje nisu iz Beograda. Crvenoj Zvezdi želim puno uspeha u evropskim takmičenjima, a najmanje da ponovi uspeh Brodarca.

Što se tiče odigranog analiziraću svaki klub ukratko:

jesen 01 Crvena Zvezda 14 2 1 64-27 +37 44 (3.76g/u)

proleće 02 Crvena Zvezda 10 2 1 42-11 +31 32 (2.08g/u)

Na kraju, ipak titula. Nedostatak prvog strelca i još par igrača, u poslednjim utakmicama umalo da ih ostave bez pehara. Ipak neverovatan povratak nakon 0:3 u večitom derbiju, i sve je u njihovim rukama. Sledi Evropa. Uz titule kadeta i pionira potpuni uspeh Zvezdine škole fudbala. Da ne zaboravimo i prvi tim. Godina crveno-belih. Odbrana je bila slabiji deo tima, mada se drastično popravila u drugom delu. Što se tiče napada, prvi koji je postigao preko 100 golova u formatu Lige od 16 klubova. Neosporni talenat ,mada je i slab kvalitet protivnika doprineo tome. Očekujem još bolje rezultate i u Evropi i na domaćem terenu jer sledi i kvalitetna kadetska ekipa. Dejan Joveljić sa neverovatnih 44 gola (prvi strelac Lige) i Milan Savić (čovek odluke u poslednjem kolu) svakako među najzaslužnijim za ovogodišnje uspehe.

jesen 02 Brodarac 12 4 1 41-12 +29 40 (2.41g/u)

proleće 01 Brodarac 11 1 1 27-09 +18 34 (3.23g/u)

Veliki uspeh u Evropi nije ih zaustavio u borbi za titulu. Na kraju, skupo ih je koštao poraz, kod kuće, od Spartaka ŽK. Do poslednjeg kola, ili poslednjeg minuta su čekali na odbranu naslova. Neverovatan preokret u Zemunelu im je ukrao snove. Teško je igrati protiv "svih", sa bremenom (ime i funkcija vlasnika) koji nose. Doduše ekipa su kojoj se najlakše sude penali. U poslednjih pet kola, mislim, na svakoj utakmici. Većina su odlučujući po rezultat. Materijal za kuloare, svakako. Solidni kadeti, obećavaju i sledeće godine borbu za vrh. Matija Babović ( Top 3 strelac) i Fedor Galičić su imena na koje treba obratiti pažnju, zajedno sa golmanom Zdravkovićem na čelu odbrane koja je primila samo 0.7 gola po utakmici.

jesen 03 Partizan 10 6 1 45-16 +29 36 (2.65g/u)

proleće 04 Partizan 9 0 4 36-25 +11 27 (2.77g/u)

Večiti derbi je odlučio prvaka. Ali ne crno bele boje. Imali su do četiri kola pre kraja sve u svojim rukama. Doduše nisu igrali na nivou pozicije na tabeli. Sve su to bile teške i neubedljive pobede. Na kraju nakon poraza, kod kuće, od Čukaričkog, raspali su se. Četiri poraza do kraja, sa najtežim, u poslednjem kolu, od večitog rivala. Posle vođstva od 3:0, na poluvremenu Teško je reći(sumnjati), ali, kao da su izabrali manje zlo (po njih/sve) za osvajača titule. Kako se nesreće ređaju, i kadeti su izgubili titulu. Osam godina omladinci nisu osvojili titulu. Ne znam da li to nekog brine u klubu. Mene bi. Izdvojio bih Nikolu Novića i Jovana Kokira (Top 10 strelci) i Andreja Ilića (nadomak istog).

jesen 04 Čukarički 9 4 4 41-17 +24 31 (2.41g/u)

proleće 03 Čukarički 9 2 2 33-18 +15 29 (2.54g/u)

Ustalili su se među pet najboljih ekipa od kada su postali privatni klub. Poslednjih par godina, stalni su učesnik borbe za titulu. Ove godine su posustali u prvom delu, ali su izbacili Partizan iz borbe za istu. U dobroj organizaciji koju imaju, nedostaje igranje na domaćem terenu, a ne potucanje po Beogradu, i prerano prodavanje svojih najtalentovanijih igrača (ove godine Luka Marković). Ali takav je biznis, ulaganje sledi prodaja. Nedostatak prvog strelca iz jesenjeg dela nadoknadio je odličnom polusezonom Marko Rakonjac, Top 10 Lige. Odbrana treća najbolja.

jesen 05 Spartak Ždrepčeva Krv 8 5 4 39-25 +14 29 (2.29g/u)

proleće 05 Spartak ŽK 8 2 3 27-16 +11 26 (2.08g/u)

Odlična sezona, odlična ekipa. Hit ovogodišnjeg takmičenja. Sa istorijskim uspehom prvog tima poklopio se i odličan nastup omladinaca. Pobede nad favoritima. Znači, Subotica postaje značajno mesto na fudbalskoj mapi Srbije. Videćemo kako će igrati sledeće godine, jer kadeti nisu toliko kvalitetni (uglavnom se bore za opstanak). Ne sumnjam da će se to ispravno rešiti novim igračima. Ostaje nam da se nadamo da će još neki centar van Beograda osvanuti sa kvalitetnim omladincima. Milan Lučić je vođa napada u Top 5 strelaca Lige, a odbrana je četvrta najbolja.

jesen 07 Rad 7 5 5 27-20 +7 26 (1.59g/u)

proleće 07 Rad 6 2 5 23-22 +1 20 (1.77g/u)

Turbulentan kraj sezone za prvi tim, na kraju uspešno rešen, nije se odrazio na omladinski pogon. Ipak je to kvalitetna ekipa, koja je osvajala titule i kad prvi tim nije igrao u najvišem rangu. Jedna mirna sezona, bez prevelikih ciljeva i problema. Sledeće godine, uz postojeći kadar stiže i kadetska ekipa koja je izborila povratak u viši rang. Znači znaju kako je boriti se za prvo mesto. Nikola Radisavljević je prvi strelac tima, Top 10 Lige, mada je odigrao skroman broj mečeva u drugom delu sezone.

jesen 08 Voždovac 7 2 8 32-36 -4 23 (1.88g/u)

proleće 06 Voždovac 6 4 3 44-25 +19 22 (3.38g/u)

Poprilično očekivano proleće. Još su popravili svoju poziciju na tabeli. Odigrali su nekoliko odličnih utakmica, popravili skoro duplo efikasnost i smanjili broj primljenih golova. Solidna ekipa koja je postala prepoznatljiva omladinska škola, što se odražava i na priliv mladih kvalitetnih igrača u prvi tim. I ove godine imaju kandidata, napadač Igor Maksimović je drugi strelac Lige sa skoro 20 postignutih golova. Sa kvalitetnim kadetima očekujem i sledeće godine sličnu, ako ne i bolju poziciju na tabeli.

jesen 06 Internacional 9 2 6 30-31 -1 29 (1.76g/u)

proleće 13 Internacional 4 1 8 34-30 +4 13 (2.62g/u)

Posle fenomenalne igre u jesenjem delu, stiglo je razočaravajuće proleće. Da se samo ono gleda, ispali bi. Kao da rezultati iz proleća slute na sledeću sezonu, kad će sve biti mnogo teže. Još pride igraće se opcijom da jedan BG klub "mora" ispasti. Održali su svoju efikasnost, ali i broj primljenih golova. Živorad Arnautović je u Top 3 strelca Lige, što je veliki uspeh. U svakom slučaju veliki uspeh za "mali" privatni klub tj školu fudbala. Zanimljivo je, za kladioničare i statističare, da su na kraju sezone odigrali 4 od 5 utakmica 7+ golova. Kvalitet ekipe, nekvalitet Lige ili nešto treće...

jesen 09 Vojvodina 5 6 6 24-22 +2 21 (1.41g/u)

proleće 08 Vojvodina 5 3 5 24-17 +7 18 (1.85g/u)

Da nisu pobedili Crvenu Zvezdu, i u jednom trenutku doveli borbu za titulu do vrhunca neizvesnosti, ova godina bi bila za veliki zaborav. Talentovani igrači se izgleda odlučuju za druge timove, i klub svojom lošom politikom gubi na značaju u omladinskom fudbalu. S druge strane desilo se, do skora, nezamislivo. Novi sad nije centar omladinskog fudbala u Vojvodini. Za veliku brigu. Srećom odbrana ih je održala na sredini tabele. Posle duže godina, najbolji strelac ekipe Đorđe Pantelić se zaustavio samo na jednocifrenom broju datih golova. Nadam se da je ovo kratka pauza pred nove generacije koje će ponovo osvajati titule.

jesen 10 OFK Beograd 6 2 9 26-31 -5 20 (0.84g/u)

proleće 09 OFK Beograd 5 2 6 22-27 -5 17 (1.69g/u)

Na kraju sezone, mirna pozicija u sredini tabele. Visokom pobedom u Nišu, stavili su svima do znanja da nisu za niži rang. Ostalo je bilo odrađivanje sezone sa par odličnih nastupa i velikom blamažom u susretu sa Internacionalom. Ono što treba da ih brine, je da su na poslednjem mestu tabele beogradskih ekipa. I kako stoje stvari teško će se to menjati u skorije vreme. Sve dok celokupnom klubu ne krene na bolje, ni omladinski tim neće biti izuzetak. Uroš Milovanović je najbolji strelac, mada se nije naigrao u drugom delu sezone.

jesen 11 Radnički Niš 5 4 8 20-31 -11 19 (1.18g/u)

proleće 11 Radnički Niš 4 3 6 11-17 -6 15 (0.85g/u)

Takmičarska igra mladih Nišlija. Nisu izgubili u Inđiji i Kruševcu, dobili gde su trebali, plus bonus pobeda u Subotici. Rezultat, skoro pa miran opstanak ove godine. Najbolja odbrana međ davljenicima ih je dovela do sigurne luke. U napadu Nikola i Petar Ristić, koliko je potrebno. Uspeh prvog tima će, nadam se, povući i kvalitetniju igru omladinaca sledeće i narednih godina. Omladinskoj Ligi je potreban Radnički koji se neće svake godine boriti za opstanak. Dobili su konačno i svoj teren sa veštačkom podlogom, što je omogućilo lakše funkcionisanje ekipe.

jesen 12 Inđija 5 3 9 33-45 -12 18 (1.94g/u)

proleće 14 Inđija 2 2 9 13-29 -16 08 (1.00g/u)

Sreća ih je pogledala ovog proleća. Uglavnom. Krucijalna pobeda u Kragujevcu. Ona ih je ostavila u Ligi. Mnogo manje efikasni, nego u prvom delu prvenstva. Mihajlo Banjac ipak u Top 10 strelaca. Odbrana, treća najlošija. Kao što rekoh, ostajanjem Inđije u Ligi, dobijamo Ligu radijusa 100km. sa par izuzetaka. Možda tako i odgovara najvećim klubovima i savezu. Nažalost, kvalitet se skoncentrisao blizu Beograda, i jedino nekim čudom će se to promeniti. Mladim Inđijcima želim da uspešno prebrode drugu sezonu, koja obično bude turbulentna za novajlije.

jesen 15 Napredak 1 7 9 16-29 -13 10 (0.94g/u)

proleće 12 Napredak 4 3 6 19-26 -7 15 (1.46g/u)

Ove godine nisu uspeli da se izvuku. Iz više razloga: njihove loše igre, neizvesne borbe za titulu do poslednjeg kola, i stvaranja dostojnog lokalnog konkurenta koji će ih zameniti sledeće godine u ovom rangu. Gledajući rezultate, ispali su zbog remija sa Nišlijama. Jedini propust u drugom delu, ali zbog očajne jeseni, sasvim dovoljan da ispadnu. Odbrana je bila bolji deo ekipe, a u napadu pomenućemo Veljka Jovkovića, koji je dao više od trećine postignutih golova. Sledeće godine, verovatno osipanje tima zbog pomenutog konkurenta, i neizvesno takmičenje u Istočnoj Srbiji, jer je ove godine ispalo čak tri tima u taj rang takmičenja.

jesen 16 Radnički Pirot 2 0 15 14-61 -47 06 (0.82g/u)

proleće 10 Radnički Pirot 5 1 7 15-22 -7 16 (1.15g/u)

Da su ovako igrali jesenas, bili bi, opušteni, u sredini tabele. Ovako, nije bilo dovoljno za spas. Zašto? Izgubili su tri direktna meča za opstanak. Previše. Ostaju im velike pobede nad Partizanom I Vojvodinom. Dovođenje nekolicine mladih Kineza na usavršavanje, pokazalo se kao pun pogodak. Ipak kriza u celom klubu (ispadanje i prvog tima) je bila prevelika. Na kraju, odbrana se poprilično konsolidovala, a najbolji strelac je Kinez Xuchen Yao sa 6 pogodaka. Što se mene tiče, velika zahvalnost lokalnom mediju Pirot Plus online, koji ih je pratio iz kola u kolo. Ni mnogo veći klubovi nisu imali takvu medijsku pažnju. Ljubav prema klubu je nešto neopisivo.

jesen 13 Radnički 1923 KG 4 3 10 17-35 -18 15 (1.00g/u)

proleće 15 Radnički 1923 KG 1 1 11 10-33 -23 04 (0.77g/u)

Očajno proleće. Samo četiri boda. Što se i očekivalo nakon poraza od Piroćanaca u prvom kolu proleća. Osim pobede nad Moravcem, sve ostalo je bilo za zaborav. Imali su dobar raspored, ali su izgubili od svih konkurenata za ispadanje, i to većinu na domaćem terenu. Nedopustivo, za ovogodišnju Ligu, gde je jedan poraz značio ispadanje, za ekipe sa dna. Već godinama imaju probleme sa kvalitetom, a to se odnosi i na sve ekipe koje dolaze iz Zapadne Srbije. Napadač Đorđe Maksimović je najviše pokazao, trećina svih postignutih golova ekipe. Po nekom pravilu očekujemo ih brzo nazad.

jesen 14 Moravac Orion 3 3 11 13-44 -30 12 (0.76g/u)

proleće 16 Moravac 0 1 12 10-63 -53 01 (0.77g/u)

Sve je krenulo relativno dobro, remijem u Subotici i tesnim porazom u Novom Sadu. A posle poraza kod kuće od komšija iz Niša, sve se raspalo. Na kraju jedan bod iz drugog dela, i najgora gol-razlika od kako se igra Liga sa 16 klubova. Prva ekipa koja je primila preko 100 golova, naravno najgora odbrana u Ligi. Na to se nadovezao i najgori napad u Ligi. U poslednjih par kola svi su ih ponizili. Na neki način, ti poslednji rezultati, su pokazatelji skromnog kvaliteta ovogodišnje Lige. Ako moram nekog spomenuti, to je Lazar Cakić, prvi strelac ekipe. Želim im brz povratak, mada će sledećih godina u ligi Istočne Srbije biti mnogo zvučnih imena.

Do avgusta.....puno pozdrava!

22.kolo OFK BEOGRAD - PARTIZAN 3:4

Potpuno otvorena utakmica, bez kompromisa. Partizan se još uvek bori za titulu, a mladi Romantičari da dokažu da nisu najgori u Beogradu. Posle remija Zvezde, pobeda koju je ostvario Partizan dodatno nas uvodi u neizvesnu završnicu šampionata. Mada  i dalje sve je u nogama mladih zvezdaša. OFK Beograd je obezbedio opstanak, a sa današnjom igrom može i do gornjeg dela tabele. Prelepo sunčano vreme, problematičan kvalitet veštačkog terena, očekivani broj gledalaca, stotinjak.

PRVO POLUVREME: Sve što je bitno iz prvog dela dogodilo se u prvih deset minuta. Furiozan početak. Rivalstvo koje traje od ranije. Nakon obostrano primljenih golova, utakmica se malo smirila, iako se očekivala goleada. Ostatak poluvremena sveo se na igru na sredini terena sa povremenim napadima sa obe strane. Mladi Romantičari su pokazali da neće olako, bez prave borbe, prepustiti bodove.

DRUGO POLUVREME: Predivan drugi deo igre, sa pet golova. Na kraju, teško je reći da je pobeda Partizana baš zaslužena 100%. Imala je OFK-a svoje šanse, makar za bod. Ali sve ono što su uspešno radili u napadu, olako su gubili početničkim greškama u odbrani. Primili su tri gola, da ne kažem jeftino, ali naivno. Mada treba napomenuti pobednički prekrasan lob spoljnim delom noge. Sudija je svirao dva penala za domaće. Da nisu pobedili verovatno bi gosti imali mnogo toga da kažu o tome. Teško je reći, ali barem je jedan prestrogo dosuđen. Sve u svemu, domaći su skupo prodali svoju kožu, a gosti su imali i malo sreće. Očekuje nas zanimljiva završnica prvenstva, sa obe strane tabele.

21.kolo NAPREDAK - MORAVAC ORION 2:0

Utakmica za opstanak. Za goli život. Iako je još trećina prvenstva pred nama, kao da se skoro sve zna. I na vrhu i na dnu tabele. Barem se tako čini. Utakmica između omladinaca Napredka i Moravca, je izgleda rešila još jednu dilemu u borbi za opstanak. Napredak se uhvatio za slamku, a Moravac je potonuo. Prelepi sunčan dan, idealni uslovi na veštačkom terenu, nažalost mali broj gledalaca.

PRVO POLUVREME: Velika terenska inicijativa domaćih, koji su od prvog minuta, zaigrali na sve ili ništa. Neverovatno je šta su sve promašili mladi Kruševljani. Pogodili su dve stative, i imali još najmanje dve 100% prilike koje je golman gostiju odlično odbranio. Na sreću domaćina, nisu kažnjeni. Moravac se uglavnom branio, ali je imao par kontranapada koje je olako propustio.

DRUGO POLUVREME: Krenuo je domaćin ofanzivno i u nastavku. I uspeo je. I to skoro na samom početku. Nakon 15 minuta, sve je bilo gotovo. Svaki otpor gostiju je prestao. Živić je konačno (posle dve stative u prvom poluvremenu) uspeo da matira golmana Moravca. Nakon par minuta, drugi gol domaćina, preko Jovkovića. Do kraja utakmice više nije bilo golova, Napredak se zadovoljio postignutim, Moravac nije imao snage i znanja za preokret. Do kraja prvenstva, u igri su još 27 bodova. Trenutne pozicije, oba kluba vode u niži rang. Napredak ima bolji raspored, i ako sve bude realno na drugim terenima (odnosi se na opuštanje vodećih timova pri kraju prvenstva), ima realne šanse za opstanak. Moravac će teško izboriti opstanak. P.N.

18.kolo BRODARAC - CRVENA ZVEZDA 1:1

Rivalstvo je rođeno! Remi koji je, možda, najviše obradovao Partizan, u nadi da je titula još uvek moguća.

Prelepo vreme, prepune tribine i značaj utakmice, nisu nam dale kvalitetnu igru. Ne može se osporiti borbenost i želja, ali očekivali smo više od šampiona i trenutnog lidera na tabeli. Na kraju, verovatno najrealniji rezultat, koji je mnogo više obradovao mlade crveno-bele, koji su to znali da proslave sa svojim navijačima.

PRVO POLUVREME: Zvezda oslabljena za pola tima koji je igrao u prvom delu šampionata, nije se ni sastavila, a primila je gol. Slobodan udarac, koji je izazvao zbunjujuću odbranu golmana Gordića, pretvoren je u gol , danas odličnog, Jokovića. Ostatak poluvremena protekao je u blagoj inicijativi Zvezde. Međutim bez prave šanse. Igra je bila prepuna prekida, Brodarac je ostao bez najboljeg igrača Babovića, a publika se "oduševljavala" čestim ulascima šarmantne fizioterapeutkinje domaćih.

DRUGO POLUVREME: Nastavak igre je bio malo sadržajniji i kvalitetniji. Zvezda je krenula na gol svim snagama, ali odbrana domaćih je lagano sve rešavala. Na njihovu žalost, napad nije uspeo da duplira prednost, mada osim nekih polukontri boljih šansi nije ni bilo. Navijači Zvezde su više puta, bacanjem plastičnih boca, iskazivali svoje nezadovoljstvo suđenjem. Verovatno zbog stalnog seckanja i prekidanja igre, koje je dodatno nerviralo nemoćne goste. Na polovini poluvremena, Panjak je pao u šesnastercu gostiju posle sudara sa dva zvezdina igrača. Po mom mišljenju, ako nije bilo penala (treba pogledati snimak) kako je i suđeno, mladi igrač Brodarca nije trebao da dobije žuti karton zbog simuliranja. Što nas dovodi, par minuta kasnije, do najveće greške sudije. Isti igrač je, startujući s leđa, prekinuo kontru Zvedu , ali nije dobio drugi žuti karton. Veliki protesti. Srećom, po goste i miran završetak utakmice na tribinama, došlo je do poravnanja. Napad koji nije obećavao mnogo, doveo je do centrašuta sa leve strane, u kom se najbolje snašao Savić, i mirmo plasirao loptu u donji desni ugao. To je bilo sve što smo videli danas. Gosti su zadovoljniji, ali sa ovakvom igrom biće im mnogo teže da sačuvaju ovaj raspored na tabeli. P.N.